Przejdź do menu Przejdź do treści

dr Dawid Nałęcz

dyżury: Poniedziałek 11:45-12:15 (MS-Teams, pok. 501). Wtorek 12:00-12:30 (MS-Teams, pok. 501).

Od 2002 roku jestem związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie kiedy to rozpocząłem studia magisterskie na kierunku Fizyka, równolegle na dwóch specjalizacjach Fizyka z komputeryzacją szkół i małych przedsiębiorstw, na której w 2006 roku obroniłem pracę licencjacką Elementy historii fizyki w szkole. Pomoce dla nauczycieli oraz Fizyka z informatyką, na której w 2008 roku obroniłem pierwszą pracę magisterską Właściwości fizyczne MnAs. Próba opisu teoretycznego. Po uzyskaniu stopnia licencjata rozpocząłem studia uzupełniające magisterskie Fizyka komputerowa, które ukończyłem obroną drugiej pracy magisterskiej Obliczenia podatności magnetycznej związanej z strukturą subtelną związków zawierających prazeodym.W roku 2009 podjąłem studia w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku Fizyka na specjalności Fizyka z elementami inżynierii materiałowej, które ukończyłem obroną trzeciej pracy magisterskiej w 2011 roku pt Podstawy teoretyczne teorii funkcjonału gęstości (DFT). Obliczenia ab initio dla BiMnO3.

W roku 2012 rozpocząłem studia III stopnia – doktoranckie z fizyki na Uniwersytecie Pedagogicznym, a w 2017 roku obroniłem rozprawę doktorską zatytułowaną ”Magnetyczne przejścia fazowe i właściwości magnetyczne związków o strukturze perowskitu” uzyskując tytuł doktora nauk fizycznych. Od 2017 jestem zatrudniony w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych IF, a od 2020 pełnię funkcję zastępcy dyrektora.

W swojej działalności naukowej prowadzę badania teoretyczne w zakresie teorii ciała stałego. Prace te dotyczą roli elektronów powłoki 3d/4f i ich wpływu na właściwości magnetyczne i elektronowe. Badania te obejmują powiązanie właściwości magnetycznych z dielektrycznymi celem znalezienia tzw. materiałów funkcjonalnych. W pracy naukowej łączę teorię pola krystalicznego z teorią funkcjonału gęstości.

W pracach badawczych prowadziłem również obliczenia właściwości mechanicznych oraz magnetycznych z wykorzystaniem metod ab initio bazujących na teorii funkcjonału gęstości z wykorzystaniem pakietu SIESTA. Obliczenia te prowadziłem na klastrach dużej mocy będąc członkiem grupy zajmującej się obliczeniami klastrowymi w ramach grantów obliczeniowych: ferroics, ferroics2, ferroics3, ferroics4, ferroics5, ferroics6„Modelowanie materiałów multiferroicznych”. Obecnie kieruję grupą wykonującą zbliżone obliczenia w ramach grantu obliczeniowego perostab1.
Absolwent PLSP Rzeszów.